“Zlatni sat”, “plavi sat” i sumrak
Svetlo je krucijalni element svake fofotgrafije. Razumevanje svetla i svest o načinu na koji svetlo utiče na scenu je vrlo važno.
Sunce je najveći izvor svetla. Njegovo svetlo ima različite intenzitete koji zavise od ugla pod kojim ono pada na Zemlju. Možemo ga grubo podeliti na: zlatni sat, plavi sat, sumrak, dan i noć.
Početak i dužina trajanja određene faze zavise od mesta na Zemlji. Zato je, kada putujete u inostranstvo, važno napraviti plan snimanja. Ako su putovanja vaša glavna fotografska tema, pravilno predviđanje svetla u odredjeno vreme na odredjenom mestu je najvažnija stvar.
Kada znate kada je početak neke faze i kakve svetlosne uslove nudi, tada ste u stanju da procenite koji tip fotografije je najpogodniji u datim uslovima.
“Na skoro svakoj fotografiji kvalitet svetla čini ono što je izdvaja iz mase sličnih. Za profesionalce čekanje pravog svetla i lov na njega je svakodnevna preokupacija, čak i opsesija.”
Michael Freeman — “Lov na svetlo: Srce fotografije”
Želite da budete lovac na svetlo? Počnimo sa matematikom. Lista koja sledi pokazuje različite faze svetla u zavisnosti od ugla sunčevog svetla… Ne brinite. Da biste precizno znali kada koja faza počinje, možete koristiti PhotoPills :
- Noć (ugao pod kojim svetlo pada na zemlju je manji od -18°)
- Jutarnji sumrak (od -18° do 0°)
- Astronomski sumrak (od -18° do -12°)
- Nautičkil sumrak (od -12° do -6°)
- Civilni sumrak (od -6° do 0°)
- Jutarnji magični sati
- Plavi sat (od -6° do -4°)
- Zlatni sat (od -4° do 6°)
- Dan (ugao pod kojim svetlo pada na zemlju je veći od 6°)
- Večernji magični sati
- Zlatni sat (od 6° do -4°)
- Plavi sat (od -4° do -6°)
- Večernji sumrak (od 0° do -18°)
- Civilni sumrak (od 0° do -6°)
- Nautički sumrak (od -6° do -12°)
- Astronomski sumrak (od -12° do -18°)
- Noć (ugao pod kojim svetlo pada na zemlju je manji od -18°)
Sumrak i magični sati dešavaju se ujutru i uveče, ali to ne znači da su svetlosni uslovi isti i da je sasvim svejedno da li ćete snimati ujutru ili uveče. Nije važan samo ugao pod kojim svetlo pada na zemlju. Važni su i meteorološki uslovi, zagađenje vazduha, prašina…
Sumrak
Sumrak je vremenski interval između dana i noći, pre izlaska Sunca i posle zalaska Sunca. Sunce je iza horizonta ali još ima svetla koje se odbija od gornjih slojeva atmosfere.
Matematički rečeno, nalazimo se u fazi sumraka kada je centar Sunca između -18° (18 stepeni ispod horizonta ) i 0°.
Civilni sumrak
Tokom faze civilnog sumraka, ima dovoljno prirodnog svetla da biste jasno videli udaljene objekte. Nebo je vrlo svetlo, a oblaci mogu dobiti crvenu, narandžastu ili žutu boju koja se proteže do magente i plave. Naravno, sve zavisi od meteoroloških uslova kao i prašine u vazduhu.
Na početku civilnog sumraka, neposredno posle zalaska sunca, boja neba se brzo menja. Oblaci na zapadu su narandžasto crveni dok oni na istoku ostaju plavi ili indigo. Ova faza traje 20 do 30 minuta, u zavisnosti od godišnjeg doba i nadmorske visine.
Uveče, pri kraju civilnog sumraka, automobili počinju da pale farove, pali se javna rasveta na ulicama. Horizont se jasno vidi, a pojavljuju se i prve zvezde poput Sirijusa i Venere. Suprotno od ovoga se dešava ujutru na početku faze civilnog sumraka, farovi i ulična rasveta se gase, a zvezde i planete nestaju.
Koji tip fotografije je preporučljiv u ovoj fazi? Zbog difuznog svetla, različitih boja i senki na nebu, ovo svetlo je idealno za portrete i pejzaže. Kraj ove faze je dobar za urbanu fotografiju ili snimanje ulica. Tada nebo ima zasićenu plavu boju, a pojavljuju se prva ulična svetla.
Tađe, ova faza je dobra ako želite da snimite Mesec. Pejzaž je još dobro osvetljen prirodnim svetlom, a pun mesec ne sija prejako. U tim uslovima dobićete korektno eksponiran i pejzaž i Mesec.
Jutarnji civilni sumrak počinje kada je centar Sunca na -6° ispod horizonta, a završava se izlaskom Sunca. Večernji civilni sumrak počinje čim Sunce zađe i traje dok centar Sunca ne dostigne ugao od -6°.
Nautički sumrak
Tokom nautičkog sumraka, nebo postaje tamnije, dobija tamno plavu boju, linija horizonta se još jasno razlikuje, a vidimo više zvezda.
Ovaj period je idealan za urbanu fotografiju ili fotografisanje grada. Iskoristite prednosti koje nudi veštačko ili gradsko svetlo. Rezultati mogu biti odlični. Dobra ideja je da probate dugu ekspoziciju. Prigušeno sunčevo svetlo omogućava da koristite dugu ekspoziciju, bez potrebe da koristie neutralno sivi filter (ND). Meko i difuzno svetlo dobro je i za pejzaže.
Na horizontu možete snimiti pun Mesec neposredno po izlasku. Sada već ne možete dobiti korektnu ekspoziciju i meseca i pejzaža u istom snimku ali zato možete iskoristiti lepe mesečeve siluete.
Da biste razumeli snagu ovog tipa fotografije, pogledajte poznati video Mrka Gija full moon silhouettes.
Jutarnji nautički sumrak počinje kada je centar Sunca na -12° a završava se početkom faze civilnog sumraka , kada je Sunce na -6°. Samim tim, večernji nautički sumrak nastavlja se na civilni sumrak , Sunce je na -6 °, a završava se kada Sunce dostigne ugao od -12 °.
Astronomski sumrak
T0kom faze astronomskog sumraka nebo postaje još tamnije. Vidi se mnogo zbezda ali je galaksije i nebule još teško uočiti.
I dalje možete napraviti fotografiju koriteći dugu ekspoziciju kako urbanu tako i pejzaž. Možete početi da snimate i noćne fotografije računajući na podršku mesečevog svetla, u zavisnosti od mesečevih mena.
Tokom faza mladog Meseca, kraj astronomskog sumraka je vrlo važan. Ako ste srećni da živite dalje od gradova, ili imate mogućnosti da odete dalje od njih u zonu gde nema svetlosnog zagađenja koje daje bliža ili udaljena gradska rasveta, onda ste na idealnom mestu da započnete fotografisanje i posmatranje svih tipova astronomskih objekata, planeta, galaksija…
Ujutru, astronomski sumrak počinje kada je centar Sunca na -18°, a završava se kada taj ugao padne na -12°. Uveče, počinje kada je centar sunca na -12°, a završava se kada on dostigne -18°.
Magični sati
Magični sati su koncept koji nema matematičku definiciju. I zlatni sat i plavi sat se preklapaju sa fazom civilnog sumraka.
Plavi i zlatni sat su faze koje su posebno važne za autore koji snimaju pejzaže. Najbolji trenutak za pritisak na okidač je upravo taj jer je svetlo meko, difuzno i daje tople boje.
Zlatni sat
Zlatni sat je period kada boje neba iz crvene i narandžaste prelaze u žutu ili kako i samo ime sugeriše, u zlatnu zadržavajući tople boje. Svetlo je meko, difuzno sa malo kontrasta, a Sunce je nisko.
Svetlo u tom trenutku ne proizvodi jake senke i idealno je za pejzaže.
Ako snimate portrete, slobodno možete postaviti sunce u pozadinu. Dobićete fini oreol oko lika koji snimate sa dosta toplih boja.
Kada je ugao Sunca ispod 0.5°, pravi je trenutak da snimate Mesec. Ako je sunce iznad 0.5°, Mesec će biti manje vidljiv pa samim tim i manje interesantan. Zato, kada je mesec pun sačekajte da ugao Sunca bude između 0.5° i -6°.
PhotoPills kaže da jutarnji zlatni sat počinje kada je geometrijski centar Sunca na -4° a završava se kad aje na 6° iznad horizonta. Popodne, zlatni sat počinje kada je Sunce na 6° a završava se na -4°.
Plavi sat
Tokom plavog sata nebo postaje zagasito plavo sa hladnim, zasićenim bojama. Na početku (veče) i na kraju (ujutru), nivo boja, od plave do narandžaste može se uočiti baš na mestu izlaska, odnosno zalaska Sunca.
U gradovima, u stanovima još su upaljena svetla. Ulična rasveta je uključena. Idealno je vreme za urbanu fotografiju. Idealno je i za pejzaže jer su senke različite kao i boje i njihovo zasićenje.
Uveče, plavi sat prethodi fazi civilnog sumraka , a nastavlja se na prethodni – zlatni sat. Ujutru, počinje završetkom civilnog sumraka. Posle njega nastaje zlatni sat.
Zato što se plavi sat nastavlja na civilni sumrak , možete još uloviti Mesec.
PhotoPills kaže da jutarnji plavi sat počinje kada je geometrijski centar Sunca na -6, a završava se na-4°. Popodne počinje kada je Sunce na -4° a završava se kada je -6°.
Dan
Dan je period izmedju jutarnjeg i večernjeg zlatnog sata, odnosno kada je centar Sunca iznad ugla od 6° iznad horizonta.
Verovatno je to najlošije vreme za fotografisanje jer je svetlo oštro, kontrasti su jaki, mada neki baš to vole i baš to traže. Ovi uslovi uvek zavise od meteorološke situacije i količine oblaka.
Uvek treba dobro osmotriti lokaciju pre snimanja i njen izgled tokom dana. Osmatranje može doneti niz novih ideja i rešenja. Tako možete dobiti najviše i najbolje od raznih faza svetla.
Noć
Noć je period između večernjeg i jutarnjeg astronomskog sumraka, kada je centar Sunca ispod -18°. Karakteriše ga potpuno odsustvo sunčevog svetla. To je vreme kada mesečina postaje važan deo svetlosne igre.
Period mladog meseca posebno je interesantan za noćnu fotografiju i snimanje Mlečnog puta. Znanje o trenutku završetka astronomskog sumraka je bitno za ovaj fotografski žanr.
Sada razumemo faze sunčevog svetla, ali… kada se dešavaju?
Kada poznajemo različite faze sunčevog svetla i njihovu zavisnost od ugla pod kojim svetlo pada na zemlju neizbežno je pitanje: Kako da znam da svetlo pada baš pod određenim uglom? PhotoPills daje brz odgovor na to pitanje.
Koristeći Planner, lako ćete saznati sve što vas interesuje u vezi sumraka (civilnog, nautičkog i astronomskog), zlatnog sata, plavog sata za bilo koji datum ili mesto na Zemlji. Sada je lako da se pripremite za bilo koji put.