In memoriam: Горанка Матић

Горанка Матић (Марибор, 13. август 1949Београд, 5. јануар 2025) била је српска историчарка уметности и фотографкиња. Фотографијом је професионално почела да се бави 1980. године, а од 1986. излагала је у земљи и иностранству. Њен опус обухвата портрете писаца, рок и поп музичара и изборне кампање. Живела је и радила у Београду

Од оснивања Студентског културног центра 1971. године Горанка Матић радила је као асистент ликовног програма а затим као стручни сарадник и кустос галерије Срећна нова уметност. Од 1978. до 1980. године водила је Галерију 45 на Новом Београду, у којој је организовала више од двадесет изложби.

Од 1980. године Горанка се посветила фотографској каријери. Радила је фотографије за многе часописе и магазине: „Џубокс”, „Старт”, „Свијет”, „Омладинске новине”, „Дуга”, „Дело”, „Liberation”,[5]Полет”, „Момент”, „Беорама”, „Ритам”, „New Moment” и друге. Паралелно је имала изложбене активности градећи уметничку каријеру. У почетку је радила као слободни уметник у широком простору издаваштва, од уметности до рокенрола, да би од 1990. do 2006.[6] радила као уредник фотографије у недељнику Време,[4] где је 2008. постала и сувласник.[7] Од 2006. до 2010. радила је као уредник фотографије у Политици. Од 2010. до 2015.[6] радила је на Радио телевизији Србије у арт дирекцији.

Горанка Матић Фотографијом се бави од 1980. године. Од 1986. године је чланица је УЛУПУДС-а, када почиње да излаже у земљи и иностранству.[3] Осам година је предавала фотожурнализам на Факултету политичких наука у Београду.[3] Данас је доцент на Факултету за медије и комуникације, на предметима фотожурнализам и документарна фотографија.[5] У стручним журналистичким круговима Горанка важи као врстан уредник и фотограф, а у уметничким круговима има можда и већи углед.

Горанки Матић посвећена је једна епизода документарног серијала „Мој лични печат” из 2012. године, у режији Грегора Зупанца.

Рок фотографија

Током осамдесетих година 20. века њен рад је нарочито значајан у области рок фотографије.[5] Као прослављена фотографкиња Новог таласа снимила је фотографије за многе омоте београдских бендова, од Идола за чувени албум Одбрана и последњи дани до сарадње са Екатерином Великом, Цанетом из Партибрејкерса, Којом из Дисциплине кичме, Бајагом[9] и многим другим музичарима и музичким бендовима.

Протести 90-их

Ауторка је многих, такође култних, фотографија које прате турбулентна друштвено политичка збивања на београдским улицама, од деветог марта преко антиратних скупова до студентских протеста и скоро свих демонстрација током 90-их година 20. века.

Извор: Википедија

Show More
Back to top button